راهنمای سفر به بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی در شرق ایرانه که با اسامی برجند، برجن، برکن و بیرگند هم شناخته شده. از نظر جغرافیایی شهر از شمال به شهرستان قاینات، از شرق به کشور افغانستان، از جنوب به شهرستان نهبندان و کرمان و از مغرب به شهرستان‏ های فردوس و طبس محدود می شه. چون نزدیک کویر واقع شده، آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی (زمستونای سرد و تابستونای گرم و خشک) داره. مردمانش، مثل مردم تمام شهرهای کویری ایران، خیلی خونگرم و مهربونن. از افتخارات بیرجند اینه که، اولین شهر در ایرانه، که سازمان آبرسانی داشته و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می شه. در واقع این شهر، اولین شهر ایرانه، که از سال ۱۳۰۲ آب لوله کشی داشته.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به مشهد

اماکن گردشکری بیرجند

از اماکن گردشگری و دیدنی که در سفر به شهر بیرجند نباید از دست داد می شه به باغ اکبریه که شهرت جهانی داره و در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، مدرسه شوکتیه که سومین مدرسه ایران به شیوه نوین هستش، قلعه بیرجند که بزرگترین و قدیمی ترین بنای تاریخی این شهره، بند دره که مهم ترین گنجینه آب استان خراسان جنوبیه، ارگ کلاه فرنگی، بند امیرشاه، ارگ تاریخی بهارستان، کنسولگری انگلیس و یخدان رحیم آباد اشاره کرد.

Birjand

Birjand

هتل ها واقامتگاه ها

بیرجند

هتل های خوب و تمیزی تو شهر وجود داره که آماده میزبانی از مسافرانه. هتل جهانگردی تو خیابون ارتش و هتل بزرگ کوهستان تو بلوار پیامبر اعظم از هتل های خوب و تمیز شهر هستن. برای گردشگرایی هم که دوست دارن هزینه کمتری داشته باشن هتل قائم تو میدان امام خمینی و هتل مقدم جنب پارک آزادی، می تونه انتخاب مناسب تر و مقرون به صرفه ای باشه.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به قشم

خوراکی ها

هر شهری فرهنگ خاص خودش رو داره که یکی از اونا، آداب و رسوم خاص هر منطقه در زمینه غذاهای محلی و چگونگی پخت اون غذاهاست. بیرجند هم مثل سایر شهرهای دیگه غذاهای محلی متنوعی داره که اغلب این غذاها از مواد در دسترس و متناسب با شرایط آب و هوایی تهیه می شه اما امروزه به دلیل پیشرفت و تغییراتی که توی نحوه زندگی ها به وجود اومده، کمتر به تهیه این نوع غذاها توجه می شه به صورتی که حتی یه سری از این غذاها به کل فراموش شدن و نه تنها نسل جوان درباره اونا اطلاعاتی ندارن بلکه حتی میل و رغبت چندانی هم به تهیه غذاهای محلی ندارن. اما هنوز غذاهایی هستن که کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرن که یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین غذای بیرجندی ها، کشک بیرجندی یا همان قروت هست که می تونین اون رو در رستوران های سنتی شهر امتحان کنین. اشکنه عدس، اشکنه آلو، اشکنه نخود، اشکنه آرد گندم، اشکنه گوجه فرنگی، کشک زرد، خورشت قوارمه گوشت داغ (قورمه)، خورشت سبزی، کوکو کما، قاتق ماش، آبگوشت، آش رشته، آش عدس، شله زرد، گندم شیر، قاتق عدس، نان جوش، کاچی، بنه، گاورسی، سابری و خرما برشته هم از غذاهای محلی و خوشمزه این شهر هستن.

بیرجند

بیرجند

سوغات بیرجند

مهمترین و معروفترین سوغات این شهر زعفرانِ. کلا به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی جنوب خراسان، ۹۵ درصد زعفران ایران و ۶۰ درصد زعفران جهان تو این منطقه تولید می شه. علاوه بر زعفران، انار، توت خشک، زرشک، آلو بخارا، عناب، سنجد، بادام کوهی، گردو، کشک سیاه، کشک زرد، کشک زیره ای، قره قروت و برگه هلو از سوغات خوراکی بیرجند و انواع قلاب بافی ها، انواع محصول های حصیری، زیلو، پارچه های سوزن دوزی شده و قالی از صنایع دستی این شهر هستن که می تونین اونا رو از بازار سنتی بیرجند تهیه کنین.

بیرجند

منبع: همگردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.