تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان، در قلب اروپا، در منطقه‌ای هموار، با مناظری از دشت‌ها و تپه‌ها واقع شده است. پایتخت مجارستان بوداپست و واحد پولی این کشور، فارینت مجاری است. مجارستان عضو کشورهای حوزه شینگن در اروپا محسوب می‌گردد. سالیانه بیش از ۳۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی، در سیستم آموزش عالی مجارستان تحصیل می‌کنند. سیستم آموزش مجارستان، همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پیمان و معاهده بولونیا پیروی می‌کند. این بدان معناست که مدارک اعطا شده از سوی دانشگاه‌های مجارستان، مطابق با استانداردهای بین‌المللی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مجارستان، به طور گسترده‌ای در بازار بین‌المللی قابل مقایسه و  انتقال هستند و دانشجویان این امکان را دارند که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ای متفاوت از رشته کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان، تابع قوانین این کشور است. به‌طوری که افراد از سن ۳ تا ۶ سالگی در دوره پیش دبستانی و از سن ۶ تا ۱۶ سالگی در مدارس مجارستان و به‌صورت کاملا اجباری مشغول به تحصیل می‌شوند. آموزش در دوره ابتدایی به مدت ۸ سال و در مقطع متوسطه به مدت ۴ سال به‌طول می‌انجامد. دروس مقطع ابتدایی شامل آموزش زبان، ریاضیات، هنر، موسیقی، مطالعات محیطی، ادبیات، زیست‌شناسی، جغرافیا، تاریخ، شیمی و فیزیک است. دوره متوسطه در مجارستان به دوره Gimnazium معروف است. این مقطع تحصیلی برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان برنامه‌ریزی شده‌است. تسلط به زبان انگلیسی در کشور مجارستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ازاین‌رو، سیستم آموزشی مجارستان هفته‌ای ۲۰ ساعت برای دانش‌آموزان، کلاس‌های زبان ارائه می‌دهد.

مدارس بین‌المللی که در کشور مجارستان فعالیت می‌کنند، امکان تحصیل برای دانش‌آموزان غیربومی و خارجی را فراهم کرده‌اند. ازجمله مدارس مهم کشور مجارستان عبارتند از:

  • مدرسه بین‌المللی بوداپست (International School of Budapest)
  • مدرسه اروپایی اتریش-مجارستان (The Austrian-Hungarian European School)
  • مدرسه فرانسوی بوداپست گوستاو ایفل (Gustave Eiffel French School of Budapest)
  • مدرسه بین المللی سک بوداپست (Sek Budapest International School

زبان تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان به زبان مجاری امکان‌پذیر است و در میان دروس آموزش داده شده یک یا دو زبان خارجی مانند انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی نیز ارائه می‌گردد. از طرف دیگر، مدارس آمریکایی و انگلیسی در مجارستان از گزینه‌های بسیار عالی برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هستند.

تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان

تحصیل در دبیرستان‌های کشور مجارستان، دارای سطح ۲ و سطح ۳ است که معادل نظام آموزشی ایران در مقطع دبیرستان است. این مقطع سنین ۱۶ تا ۱۸ سال را شامل می‌گردد. تعداد مدارس دو زبانه کشور مجارستان در مقطع دبیرستان بیشتر از مقطع ابتدایی است. در این نوع مدارس، نیمی از دروس به زبان مجاری و نیمی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دانش‌آموزان امتحانات نهایی خود را می‌بایست به زبان مجاری ارائه بدهند. مدارس و دبیرستان‌های مجارستان، بیشتر مناسب افرادی هستند که در کشور مجارستان اقامت دارند.

تحصیل در هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای مجارستان

این دوره برای دانش‌آموزان از سنین ۹ الی ۱۲ سال است ولی دانش‌آموزان سنین ۱۴ تا ۱۸ سال نیز به‌صورت اختیاری می‌توانند این دوره را بگذرانند. علاوه‌بر دبیرستان‌ها، هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای با دوره‌های ۴ ساله (معادل ۳ سال طول دوره متوسطه و یک سال پیش‌دانشگاهی) و هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای با دوره‌های ۲ تا ۴ ساله پذیرای دانش‌آموزان می‌باشند. برخی از این هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای، صرفا ویژه دانش‌آموزانی است که توانایی تکمیل دوره تحصیلی خود در مقاطع پایین‌تر را نداشته و یا با مشکلات خاصی در برخی از دروس پایه مواجه‌اند.

مدارک مدارس بین المللی شهر بوداپست مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران می‌باشند.

مدارس ایرانی در مجارستان

دو مدرسه ایرانی در شهر بوداپست مجارستان واقع شده‌اند که در ادامه به چگونگی ثبت‌نام وشرایط تحصیل در این مدارس خواهیم پرداخت:

دبستان ابتدایی سفارت ایران در بوداپست

یک دبستان ابتدایی با ۳ اتاق در سفارت ایران در شهر بوداپست وجود دارد که برای آن دسته از زوج‌های ایرانی که در مجارستان شاغل و یا مشغول به تحصیل هستند، این امکان را فراهم می‌کند تا فرزندان خود را برای تحصیل در مقطع دبستان ثبت‌نام کنند.

هزینه تحصیل در این مدرسه طبق تعرفه ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش ایران معادل ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار است. نحوه تدریس و برگزاری امتحانات آخر هر سال در این مدرسه، تحت‌نظر وزارت آموزش و پرورش ایران است.مدرک اخذ شده از این مدرسه، مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران است. دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در این دبستان، موظف به تایید مدرک خود در وزارت آموزش و پرورش کشور مجارستان هستند تا بتوانند در مقاطع تحصیلی بالاتر نیز در مجارستان تحصیل نمایند.

با پذیرش در دبستان ابتدایی سفارت ایران در بوداپست، اداره مهاجرت مجارستان به دانش‌آموزان ویزای تحصیلی ارائه نمی‌دهد. دانش‌آموزان برای تحصیل در مقاطع بالاتر می‌توانند به مدارس بین‌المللی انگلیسی زبان در بوداپست مراجعه و ثبت‌نام کنند.

مدرسه خوارزمی بوداپست

مدرسه خوارزمی جمهوری اسلامی ایران در بوداپست، در کلیه مقاطع تحصیلی در مجارستان، مطابق با نظام آموزشی ایران و به‌صورت حضوری و غیرحضوری ثبت‌نام می‌کند. این مدرسه دارای یک مجموعه مجهز در دو طبقه با ۵ کلاس درس و یک سوئیت مجزا، حیاط و باغ بزرگ است. شهریه مدرسه سفارت ایران درمجارستان طبق تعرفه آموزش و پرورش ایران هرساله مشخص می‌گردد. کارکنان سفارت جمهوری اسلامی و ایرانیان مقیم در کشور مجارستان می‌توانند فرزندان خود را برای تحصیل در این مدرسه ثبت نام نمایند. نحوه تدریس و امتحانات آخر سال مدرسه زیر نظر وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران انجام می‌پذیرد و مدرک اخذ شده نیز مورد تایید این وزارت خانه و آموزش و پرورش کشور مجارستان نیز است.

مدارس بین‌المللی در مجارستان

از جمله مدارس مشهور بین‌المللی که در شهر بوداپست مجارستان واقع شده‌اند، می‌توان به سه مدرسه زیر اشاره کرد:

 مدرسه بین‌المللی آمریکایی در بوداپست (American International School of Budapest)

این مدرسه بین‌المللی به صورت شبانه‌روزی و در کلیه مقاطع به دانش‌آموزان خدمات تحصیلی ارائه می‌کند. دانش‌آموزان قبل از ثبت‌نام می‌بایست در آزمون زبان انگلیسی و آزمون تعیین سطح این مدرسه شرکت کنند تا مقطع تحصیلی آن‌ها مشخص شود. این مدرسه با فضای آموزشی بسیار بزرگ و امکانات تحصیلی بالا، یک محیط آموزشی باکیفیت در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. داشتن خوابگاه شبانه‌روزی مجهز از دیگر مزایای این مدرسه است. هزینه تحصیل در این مدرسه، بسته به مقع تحصیلی مورد نظر معادل ۱۲۶۰۰ تا ۲۴۷۰۰ دلار به‌صورت سالیانه است.

مدرسه بین‌المللی انگلیسی در بوداپست (the british international school Budapest)

این مدرسه بین‌المللی در بوداپست واقع شده‌ و دارای امکانات آموزشی بالا و خوابگاه کامل برای دانش‌آموزان است. دانش‌آموزان می‌بایست قبل از ثبت‌نام در آزمون زبان و تعیین سطح علمی خود در این مدرسه شرکت نمایند. شهریه بسته به مقطع تحصیلی از ۳۶۸۲۰۰۰ تا ۷۰۰۱۰۰۰ فورینت مجارستان (از ۱۲۴۵۱ تا ۲۳۶۷۵ دلار) به‌صورت سالانه متفاوت است. ثبت‌نام حداقل به مدت ۲ سال پیاپی از دیگر شروط تحصیل در این مدرسه است و دانش‌آموزانی را که صرفا جهت ثبت‌نام در سال آخر دبیرستان اقدام می‌کنند را نمی‌پذیرد.

مدرسه بین‌المللی بی‌ام‌ای مجارستان (BME international School)

این مدرسه بین‌المللی وابسته به دانشگاه فنی مهندسی بوداپست است و در نزدیکی همین دانشگاه واقع شده‌است. هزینه تحصیل  در این مدرسه سالیانه معادل ۵۰۰۰ دلار است. این مدرسه دارای امکانات خوابگاهی نبوده و دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدرسه باید خود خانه اجاره کنند.

دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف کشور مجارستان، بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. از این رو بهتر است که قبل از هر اقدامی با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان با‌تجربه گوتوتی‌آر، با بررسی دقیق شرایط و رزومه تحصیلیتان، می‌توانند بهترین انتخاب‌ها را به شما نشان دهند، علاوه‌بر این، در کل پروسه مهاجرت تحصیلی، از دریافت پذیرش تا اخذ ویزا و حتی پس از ورود به کشور مقصد، همراه شما خواهند بود.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

امتحان ورودی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان، شامل دانشجویانی می‌گردد که عضو اتحادیه اروپا نیستند. طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان ۳ الی ۴ سال است. رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و دوره‌های مدیریت در دانشگاه‌های بین المللی، از جمله رشته‌های پرطرفدار در مقطع کارشناسی در دانشگاهای مجارستان هستند. داشتن مهارت زبان انگلیسی (حد مجاز تعیین شده در آزمون آیلتس یا آزمون تافل) از دیگر شروط برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی در مجارستان است. مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دوره کارشناسی عبارتند از:

تحصیل پزشکی در مجارستان

پزشکی در مجارستان، یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است که سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر جهان جهت تحصیل در این رشته پردرآمد، روانه مجارستان می‌کند. از آن‌جایی که دانشگاه‌های مجارستان به استانداردهای جهانی نزدیک هستند، اخذ مدرک پزشکی از سوی دانشگاه‌های این کشور به منزله داشتن مدرکی معتبر و قابل قبول در سراسر اتحادیه اروپا است.

تحصیل دندان‌پزشکی در مجارستان

تحصیل دندان‌پزشکی در مجارستان، یک دوره تحصیلی ۵ ساله است که شامل ۲ قسمت علوم پایه و علوم بالینی است. متقاضیان تحصیل در این رشته می‌بایست آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و هم‌چنین دوره یک سال پیش‌پزشکی را که توسط کالج‌ها و موسسات مختلف ارائه می‌گردد، سپری نمایند. دانشجویان رشته دندان‌پزشکی مجارستان، ۳ سال اول را در دانشگاه علوم‌ پایه آموزش می‌بینند و در سال آخر می‌بایست در کنفرانس‌های بالینی و فعالیت‌های خارج از دانشگاه مانند فعالیت‌های بیمارستانی مشغول گردند. درنهایت در آزمون‌هایی که از سوی دانشگاه به دانشجو ارائه می‌گردد شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنند تا موفق به اخذ مدرک دکترای دندان‌پزشکی شوند.

امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در مجارستان وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در مجارستان و همچنین دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان، برای افرادی که می‌خواهند پس از پایان تحصیل به ایران بازگشته و کار کنند، شرایط مناسبی را فراهم می‌کند.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل کیفیت بالای موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها و مقرون به صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور، طرفداران زیادی دارد. سیستم آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان از سیستم بولونیا پیروی می‌کند. این بدین معناست که مدارک اعطا شده از سوی دانشگاه‌های مجارستان، مورد‌تایید تمام دانشگاه‌های جهان است. اکثر دانشگاه‌های مجارستان دوره کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. زمان ثبت‌نام برای رشته‌های کارشناسی ارشد ۱۵ فوریه تا ۱۵ نوامبر است. متقاضی برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد لازم است مفطع کارشناسی خود را حداقل طی مدت ۳ سال گذارانده باشد. مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دوره کارشناسی ارشد عبارتند از:

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. بدون ارائه مدرک زبان، ادامه تحصیل در این مقطع به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. رشته‌هایی مانند هنر، اقتصاد، کشاورزی و مهندسی به صورت تخصصی و پیشرفته ارائه می‌گردند. دولت مجارستان برای دانشجویان مقطع دکتری، کمک‌هزینه یا بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد. دوره دکتری به مدت سه تا چهار سال ودر برخی رشته‌ها تا ۵ سال به طول می‌انجامد.

گذراندن مقطع دکتری نیاز به راهنما دارد بنابراین دانشجو باید قبل از ورود به دانشگاه راهنمای خود را تعیین کند. در طول مقطع دکتری و پس از گذاراندن ۲ سال تحصیلی، یک امتحان شفاهی از سوی دانشگاه در حال تحصیل دانشجو جهت ارزیابی کلی ودانش عمومی‌اش برگزار می‌‌گردد. مدرک دکتری زمانی صادر می‌گردد که آخرین ارزیابی یعنی بررسی پایان‌نامه و دفاع از آن توسط دانشجو انجام پذیرد و مورد تایید استاد راهنما و شورای ارزیابی دانشگاه باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان، شامل ۲ مرحله زیر است:

  • مرحله اول: یک برنامه جامع آموزشی یک تا دو ساله که شامل تدریس، آزمایش و سمینار است. این مرحله شامل ۱۲۰ واحد درسی است.
  • مرحله دوم: دوره‌ای دو تا سه‌ساله، که فرآیند آن شامل پروژه تحقیقاتی دانشجو است که پروژه اصلی مقطع دکتری محسوب می‌گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری عبارتند از:

تحصیل دوره‌های زبان در مجارستان

با وجود اینکه کشور مجارستان، جزو کشورهای حوزه شنگن است، اما پروسه اخذ ویزای مجارستان، نسبت به سایر کشورهای اروپایی آسان‌تر است. از این رو، این کشور می‌تواند پلی برای رسیدن به سایر کشورها باشد. تحصیل در کالج‌ها و دوره‌های زبان کشور مجارستان این روزها طرفداران بسیاری دارد. نکته مهم این است که کالج‌های زبان در مجارستان، از نظر وزارت علوم این کشور و وزارت علوم و تحقیقات ایران معتبر هستند. دو نوع از دوره‌های زبان در مجارستان، جزو پرمخاطب‌ترین دوره‌ها به شمار می‌آیند که شامل دوره‌های زبان آلمانی و انگلیسی در این کشور هستند.

در این راستا می‌توانید شرایط تحصیل در کالج بین‌المللی دونا مجارستان را بررسی کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با متخصصان ما در GO2TR تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه های برتر مجارستان در سال ۲۰۲۲

دانشگاه‌های برتر مجارستان که در رنکینگ جهانی QS، رتبه زیر ۱۰۰۰ را از آن خود کرده‌اند، در جدول زیر نمایش داده شده است.

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در مجارستان رتبه بندی در رنکینگ جهانی Qs
دانشگاه سگد ۱ ۵۵۱-۵۶۰
دانشگاه دبرسن ۲  ۵۹۱-۶۰۰
دانشگاه Eötvös Loránd بوداپست ۳ ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه پچ ۴ ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست BME ۵ ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه کورینوس ۶ ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه سنت ایستون ۷ ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه
Széchenyi István
۸ ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه میسولک ۹ ۱۰۰۱-۱۲۰۰

ددلاین‌ها و زمان پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان

سال تحصیلی در مجارستان، از سپتامبر شروع و تا ژوئن ادامه دارد و در جولای و آگوست تمامی مراکز تحصیلی تعطیل هستند. ددلاین دور اول پذیرش برای کلاس هایی که در ماه فوریه برگزار می شوند، ماه نوامبر و ددلاین دور دوم پذیرش برای کلاس‌هایی که در ماه سپتامبر برگزار می شوند، ماه فوریه است.

بطور معمول ددلاین پذیرش در دانشگاه های برتر مجارستان مانند دانشگاه سگد، دانشگاه پچ و … بسته به دانشگاه مورد نظر از ۱۵ ماه مه تا ۱۵ ماه جولای است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.