ویتامینی که کمبودش باعث زودرنجی و مورمور دست و پا می‌شود!

تیامین که به‌عنوان ویتامین B1 هم شناخته می‌شود، یکی از هشت ویتامین ب است که عملکردهای مهمی را در بدن انجام می‌دهد. این ویتامین در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد.

علائم کمبود ویتامین B1

هم شناخته می‌شود، یکی از هشت ویتامین ب است که عملکردهای مهمی را در بدن انجام می‌دهد. این ویتامین در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد.

علائم کمبود ویتامین B1

کمبود ویتامین B1 زمانی رخ می‌دهد که کالری و محصولات‌حیوانی خیلی کمی مصرف کنید.

از دست دادن اشتها

تیامین نقش مهمی در تنظیم اشتها دارد. این ویتامین مرکز سیری را کنترل می‌کند که در هیپوتالاموس مغز قرار دارد. زمانی که کمبود ویتامین B1 رخ می‌دهد، عملکرد طبیعی مرکز سیری تغییر می‌کند و باعث می‌شود بدن حتی اگر سیر نباشد، احساس سیری کند‌.

خستگی

خستگی ممکن است تدریجی یا ناگهانی رخ دهد. این عارضه می‌تواند از کاهش خفیف انرژی تا ضعف شدید در تغییر باشد. این موضوع به شدت کمبود تیامین بستگی دارد. از آنجایی که خستگی می‌تواند دلایل احتمالی مختلفی داشته باشد، تلقی کردن آن به‌عنوان علامت کمبود تیامین کمی گیج‌کننده است.

زودرنجی

افراد زودرنج با کوچک‌ترین حرف‌ سریع ناراحت می‌شوند. زودرنجی می‌تواند به دلایل جسمی و روحی مختلف رخ دهد. گفته می‌شود که زودرنجی یکی از علائم اولیه‌ کمبود این ویتامین محسوب می‌شود. این عارضه ممکن است طی چند روز یا چند هفته‌ اول ابتلا به کمبود ویتامین B1 رخ دهد.

احساس مومور شدن در دست و پا

احساس گزگز یا مورمور شدن نامعمول در دست و پا از دیگر علائم کمبود تیامین به شمار می‌رود. عصب‌های پیرامونی که به دست و پا می‌رسند، به‌شدت به عملکرد تیامین وابسته هستند.

زمانی که دچار کمبود ویتامین B1 شوید، عصب‌های پیرامونی‌ شما آسیب می‌بینند و دچار احساس مورمور شدن در دست و پا می‌شوید. معمولا بیماران در مراحل اولیه‌ ابتلا به کمبود تیامین این عارضه را تجربه می‌کنند.

 ضعف عضلانی

ضعف عضلانی عارضه‌ نارایجی نیست، اما تشخیص علت آن معمولا دشوار است. تقریبا همه‌ افراد در مرحله‌ای از زندگی خود ضعف عضلانی کوتاه‌مدت و موقت را تجربه می‌کنند. اما ضعف عضلانی بلندمدت و ماندگار بدون دلیل واضح ممکن است نشانه‌ کمبود تیامین باشد.

تاری دید

کمبود ویتامین B1 ممکن است یکی از چندین دلیل تاری دید باشد. کمبود شدید تیامین می‌تواند منجر به متورم شدن عصب‌های بینایی شود که این موضوع می‌تواند تاری دید و حتی از دست دادن بینایی را به دنبال داشته باشد.

تنگی نفس

علت این موضوع این است که کمبود تیامین می‌تواند گاهی اوقات منجر به نارسایی قلب شود، زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که قلب در پمپاژ خون به‌درستی عمل نمی‌کند.این موضوع می‌تواند منجر به جمع شدن مایعات در ریه و در نتیجه دشواری در نفس کشیدن شود.

تغییر در ضربان قلب

ضربان قلب نشان می‌دهد که قلب در هر دقیقه چند بار می‌تپد. جالب است بدانید که ضربان قلب می‌تواند تحت تأثیر سطح تیامین بدن قرار بگیرد. کمبود تیامین می‌تواند منجر به کمتر شدن ضربان قلب در مقایسه با حالت معمولی شود.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.