ویتامینی ضروری که از سرطان جلوگیری می‌کند!

ویتامین E یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که برای پوست و مو، سلامت قلب و درمان انواع بیماری‌ها از سرطان تا آلزایمر مفید است.

پیشگیری از بیماری آلزایمر

تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت ضدالتهابی توکوترینول‌ها در پیشگیری از آلزایمر موثر است. ویتامین E همچنین باعث آهسته‌تر شدن روند از دست دادن حافظه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نسبتا شدید یا سایر اختلالات نوروژنیک می‌شود.

تنظیم کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

کلسترول یک ماده طبیعی در بدن است که توسط کبد ساخته می‌شود و برای عملکرد صحیح سلول‌ها، عصب‌ها و هورمون‌های بدن اهمیت دارد. زمانی که سطح کلسترول بدن در وضعیت طبیعی باشد، سلول‌ها، عصب‌ها و هورمون‌ها متعادل و طبیعی هستند. اما زمانی که کلسترول با اکسیژن ترکیب و اکسید می‌شود، وضعیت خطرناکی پیش خواهد آمد.

مطالعات نشان می‌دهد ایزومرهای خاص ویتامین E قادر هستند مانند یک آنتی‌اکسیدان از ما محافظت کنند و با اکسیداسیون کلسترول بجنگند.

پیشگیری از سرطان

رادیکال‌های آزاد با سلول‌های سالم بدن مبارزه و آن‌ها را تجزیه می‌کنند. این مولکول‌ها با اکسید شدن آسیب‌های جدی و شدیدی به بدن وارد می‌کنند. این مساله می‌تواند علاوه بر بیماری‌های قلبی به سرطان هم منجر شود.

ایزومرهای خاص ویتامین E خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارند. این ایزومرها قادر هستند آسیب رادیکال‌های آزاد را کاهش دهند، التهاب را از بین ببرند و به طور طبیعی سرعت پیر شدن سلول‌ها را کم کنند.

خواص ویتامین E برای پوست

ویتامین E با افزایش استحکام دیواره‌ مویرگی و افزایش رطوبت و خاصیت کشسانی پوست، مانند یک ماده‌ ضد‌پیری عمل می‌کند و تاثیر مثبتی بر پوست می‌گذارد. طبق مطالعات انجام شده، ویتامین ای برای پوست مفید است و علاوه بر کاهش التهابات درونی بدن، باعث حفظ سلامت و جلوگیری از پیری زودرس پوست می‌شود.

همچنین ویتامین E می‌تواند در افراد سیگاری یا افرادی که پوست آن‌ها زیاد در معرض اشعه‌ ماورای بنفش خورشید قرار می‌گیرد، از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کند.

خواص ویتامین E برای مو

ویتامین E برای مو هم فواید زیادی دارد. از آنجا که این ویتامین یک آنتی‌اکسیدان قوی است، در کاهش آسیب‌های محیطی به مو کمک می‌کند. این ویتامین موجب افزایش جریان خون‌رسانی به پوست سر می‌شود و رطوبت طبیعی پوست سر را حفظ می‌کند. در نتیجه پوست سر خشک و پوسته پوسته نمی‌شود.

تنظیم هورمون‌ها و کمک به کم کردن وزن

ویتامین E نقشی مهم و اساسی در تنظیم غدد درون‌ریز و سیستم عصبی ایفا و به طور طبیعی به متعادل کردن هورمون‌ها کمک می‌کند. مهم‌ترین علائم نامتعادل بودن هورمون‌های بدن شامل سندرم پیش از قاعدگی، افزایش وزن، آلرژی، عفونت مجاری ادراری، تغییر در پوست (جوش و موهای زائد)، اضطراب، ناراحتی و خستگی می‌شود.

افزایش استقامت فیزیکی و قدرت ماهیچه‌ها

ویتامین E می‌تواند استقامت فیزیکی بدن را تقویت کند، انرژی بدنی را افزایش دهد و فشار اکسیداتیو ماهیچه بعد از تمرینات ورزشی را کم کند. به همین دلیل است که این ویتامین در تغذیه‌ ورزشی به‌ویژه در ورزش‌هایی مانند بدن‌سازی جایگاه مهمی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.