قهوه و معجزه آن برای سلامتی که نمی‌دانستید

در این مطلب می‌خواهیم ۸ مورد از شگفت‌انگیزترین فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی را بنویسیم تا بدانید قهوه‌ای که صبح‌ها می‌نوشید نه‌تنها بیدارتان می‌کند، بلکه سلامتی را برای بدن شما به‌همراه دارد.

فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی چیست؟

 

قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است

هیچ منبع آنتی‌اکسیدانی به پای آنتی‌اکسیدان‌های قهوه نمی‌رسد و این موضوع شامل هر دو نوع قهوه‌ عادی و قهوه‌ بدون کافئین می‌شود.

پیشگیری از دیابت با نوشیدن قهوه

در مطالعاتی حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر که روزانه ۶ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشیدند مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج تحقیقات نشان داد که این افراد ۳۵% کمتر از افرادی که میزان کمتری قهوه در روز می‌نوشند، در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

کبد سالم از فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی

این موضوع درباره‌ افرادی صدق می‌کند که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند. مصرف این میزان از قهوه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی را کاهش دهد. در مطالعه‌ای محققان به بررسی افرادی پرداختند که علاوه‌بر مصرف‌ الکل، قهوه هم مصرف می‌کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سیروز (التهاب شدید کبد) در این افراد تا ۲۲% کاهش پیدا کرده است و اینطور نتیجه گرفتند: ماده‌ای در قهوه وجود دارد که می‌تواند از افراد در برابر بیمار‌های کبدی، مثل سیروز کبدی ناشی از مصرف الکل، محافظت کند.

قهوه، منبع خوبی از ویتامین‌ها

بعضی از افراد تمایلی به مصرف ویتامین‌های مختلف ندارند و حتی از بلعیدن قرص‌های مختلف برای حفظ سلامتی متنفر هستند. خبر خوب اینکه با مصرف قهوه می‌توانید میزان خوبی از مواد مغذی را به بدن خود برسانید.

مواد مغذی موجود در یک فنجان قهوه:

  • ویتامینRDA ۶%  B5
  • ویتامین RDA ۱۱% B2
  • منگنز و پتاسیم ۳% RDA
  • نیاسین و منیزیم ۲% RDA

قهوه عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد

اغلب افراد فکر می‌کنند اگر قبل از رفتن به باشگاه یا دویدن قهوه بخورند به بدن خود آسیب می‌زنند. اما مشاهده شده است عملکرد ورزشکارانی که قبل از شروع تمرین کافئین مصرف می‌کنند به طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا می‌کند.

افزایش چربی‌سوزی با نوشیدن قهوه

می‌توان اینطور گفت که دلیل افزایش عملکرد ورزشی با کمک قهوه، افزایش چربی‌سوزی در بدن است. نوشیدن قهوه سطح آدرنالین بدن را افزایش داده و نقش محرکی عالی برای سیستم عصبی و ارسال سیگنال سوزاندن چربی‌ها را ایفا می‌کند.

با نوشیدن قهوه باهوش‌تر می‌شوید

یکی از فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی افزایش توان ذهن است. اگر می‌خواهید قدرت مغز خود را افزایش دهید صبح‌ها یک فنجان قهوه بنوشید. قهوه باعث افزایش قدرت و پویایی مغز می‌شود.

افزایش طول عمر با نوشیدن قهوه

در گزارشی آمده است که نوشیدن ۳ تا ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند طول عمر را تا ۱۵% افزایش دهد. البته نباید حد اعتدال را فراموش کرده و میزان مصرف را افزایش دهید. همچنین بیشترین کاهش خطر مرگ در افرادی مشاهده شده است که به صورت منظم قهوه مصرف می‌کنند. همه‌ ما دوست داریم عمر طولانی‌تری داشته باشیم، پس به‌نظر می‌رسد که نوشیدن قهوه می‌تواند ما را به این آرزو نزدیک‌تر کند.

 

Rate this post

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.