راز کلیسای متروکه کردستان!

در محله‌ای قدیمی از شهر سنندج، کلیسایی باستانی قرار دارد که در دل زمان فراموش گشته است. برای آشنایی با کلیسای آغه زمان سنندج مطلب ما را همراه کنید.

تاریخچه کلیسای آغه زمان

در اواخر سلسله صفویان و حکومت شاه عباس دوم، ارامنه توسط عثمانی‌ها به ایران تبعید شدند. عده‌ای از آن‌ها شهر سنندج را برای سکونت انتخاب کردند و از آن زمان به بعد، ساخت کلیسا در این شهر را شروع کردند. این کلیسای قدیمی که هم‌اکنون در خیابان نمکی و در محله‌ای قدیمی و مسیحی‌نشین سنندج به نام «آغه زمان» خودنمایی می‌کند.

معماری کلیسای آغه زمان

معماری کلیسا به سبک معماری اصفهانی و تلفیقی از نماسازی سبک بومی مانند طاق نما و ستون‌های آجری است. کلیسا دارای درب بزرگ چوبی است که با عبور از آن وارد دالان می‌شوید. برای رسیدن به درب قهوه‌ای رنگ سالن کلیسا با صلیبی در راس آن، باید دالان را پشت سر بگذارید. سالن بزرگ کلیسا ستون‌هایی با گچ‌‌بری‌‌هایی زیبا دارد و در قسمت انتهایی آن تصویری بزرگ از حضرت عیسی‌ و مجسمه‌ای آبی رنگ از مریم مقدس و تعدادی فانوس بر روی طاقچه‌های اطراف عکس‌ها قرار دارد. همچنین در قسمتی دیگر از سالن دو سنگ قبر وجود دارد که مربوط به دو کشیش کلیسا است.

چشم‌انداز کلیسا

با عبور از سالن کلیسا و چندین پله به حیاط می‌رسید، حیاطی که در قسمت غربی کلیسا قرار دارد و در آن حوضی وجود دارد که چهار درخت بزرگ با عمری بیش از ۵۰ سال آن را احاطه کرده‌اند و در قسمت شمالی حیاط نیز تعدادی سنگ قبر متعلق به اقلیت دینی مسیحیان وجود دارد.

علت متروک ماندن کلیسا

کلیسای سنندج سال‌ها است که به بنایی متروکه تبدیل شده است و زمان زیادی می‌گذرد که مسیحیان برای دعا دیگر به این کلیسای تاریخی نمی‌روند و فقط تعدادی از علاقه‌مندان به آثار قدیمی و دانشجویان از کلیسا بازدید می‌کنند. همچنین در این کلیسا پیرزنی که سال‌های جوانی خود را به نگهبانی از آن گذرانده به همراه خانواده خود زندگی می‌کند.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.