جزیره‌ای شگفت‌انگیز با خاک خوشمزه

شاید در ابتدا کمی تعجب کنید و بپرسید مگر می‌شود خاک را هم خورد؟ بله می‌شود. البته اگر به جزیره هرمز سفر کنید. خاک خوراکی هرمز متعلق به کوه خوراکی در جزیره هرمز است. ما هر چه از شگفتی‌های این جزیره برای شما حرف بزنیم کم گفته‌ایم! با ما همراه باشید تا با هم سری به این جزیره ای با خاک خوراکی بزنیم و ببینیم چطور خاک آن را می‌شود خورد.

جزیره ای با خاک خوراکی

با سفر به جنوب ایران، در مسیر دریایی قشم به سمت هرمز می‌توانید کوه‌های رنگی جالبی ببینید. هرمز شگفتی‌های رنگارنگ جالبی دارد. شما می‌توانید با سفر به آن خاک‌هایی که دارای رنگ هستند را لمس کنید. خاک زرد، سفید، قهوه ای، قرمز، طوسی، وغیره. اما خاک یکی از کوه‌های هرمز را می‌توانید نه تنها با دستانتان لمس کنید بلکه در غذایتان هم بچشید و لذت ببرید.

استفاده از این خاک به عنوان ادویه

یک نوع از خاک جزیره هرمز توسط محلی‌ها در طبخ غذا زیاد استفاده می‌شود آن گلک نام دارد. اهالی هرمز از این خاک به عنوان یک ادویه استفاده می‌کنند که به غذایشان رنگ دهد. گلک متعلق به کوهی قرمز رنگ است که محلی‌ها به آن دلک می‌گویند. بانوان جزیره هرمز از گلک این ادویه خوش رنگ در تهیه ماهی‌های جنوبی، ترشی‌ها، مرباهای خوش‌طعم و نان‌های محلی استفاده می‌کنند. یکی از نان‌های خوشمزه‌ای که با این خاک تهیه می‌شود، تمشی نام دارد. این کوه خوراکی حدود ۲۰۰ متری جنوب هرمز است و خاک آن در فرهنگ غذایی هرمز نقش مهمی دارد. محلی‌ها ماهی‌های تازه جنوبی را با پوست نارنج و سس در یک دبه می‌ریزند و این دبه را برای ۲ ماه زیر نور مستقیم آفتاب می‌گذارند تا با آن «سوراغ» درست کنند. اهالی هرمز از خاک سرخ رنگ خوراکی برای تهیه غذاهایی جون میگو، عدس پلو، کله جوش و غیره نیز استفاده می‌کنند، چرا که غذایشان را حسابی خوش طعم و بو می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به هرمز حتما برای یک بار هم که شده غذایی را امتحان کنید که در ترکیب آن از این خاک کمک گرفته شده است.

استفاده از این خاک در تهیه سس

جالب می‌شود وقتی بدانید بومی‌های این جزیره از این خاک می‌توانند یک سس درست کنند! آن‌ها این خاک خوراکی هرمز را در ابتدا پاک سازی می‌کنند و با آب ترکیب می‌کنند. پس از آن‌که این محلول ته نشین شد آب غلیظ سرخ‌ رنگی که از آن مانده است را با کمی نمک ترکیب می‌کنند و در نهایت یک سس قرمز رنگ را به وجود می‌آورند. نمک استفاده شده در این سس هم از همان کوه‌های نمکی قشم به دست می‌آید.

خاک خوراکی هرمز باعث رونق وضع اقتصادی

خاک خوراکی هرمز باعث رونق وضع اقتصادی اهالی اینجا شده است. نه تنها از استخراج آن می‌توان استفاده زیادی برد، بلکه سوژه‌های عکاسی که در اینجا یافت می‌شود را نمی‌توانید در جای دیگر پیدا کنید. ایجا جزیره مداد رنگی هاست. با کمی خلاقیت می‌توانید عکس‌های جالبی از در سفرتان بگیرید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.